Zdravotní cvičení

Nenáročná lekce určená na uvolnění šíje, ramen, páteře a oblasti pánve, protažení celého těla a aktivaci vnitřních  mechanismů k posílení správného držení těla. Vzhledem  k tomu, že lekce není silová, je určená pro všechny věkové kategorie, vhodná i pro maminky po porodu a ty, kteří se z různých důvodů nemohou zúčastnit běžných kondičních lekcí. Případné zdravotní omezení je možné konzultovat  po telefonu nebo mailu.

Zdravotní tělesná výchova je zaměřená na zdravotně oslabené jedince. To je ovšem dost formální a velice široký pojem. Kde je ta tenká hranice mezi zdravým člověkem a zdravotně oslabeným? Koho čas od času nebolí záda, netrápí ztuhlá šíje, bolavé koleno, namožený sval...
 
Pamatujme na to, že dobrá kondice neznamená mít jen sílu nebo vytrvalost, ale i pružnost. Pravidelně dbát o své tělo potřebujeme všichni včetně sportovců (jejichž tělo potřebuje péči v podobě protažení, případně kompenzaci jednostranných sportovních aktivit), těhotné maminky, ženy po porodu, senioři - každý stav a věk má své specifické nároky na tělo.

 

Sedavý způsob života i nesprávné pohybové stereotypy (kabelka na rameni), nadměrné přetěžování páteře nebo i jen nevhodná obuv mohou ve výsledku způsobit nepříjemnou ztuhlost svalů, bolesti krční či bederní páteře, kloubů apod.
Tyto problémy nás mohou potkat v jakémkoliv věku a mnohdy se týkají i sportovců.
I pilates a jógu můžeme zařadit do kategorie zdravotní TV za předpokladu, že jsou cviky vybírány s ohledem na kondici a zdravotní stav konkrétního klienta. Pravidelným cvičením se těchto nesprávných návyků zbavujeme a postava je vzpřímenější, získává na pevnosti, pružnosti a ohebnosti. To, že fyzické změny s sebou přináší i lepší pocit, snad nemusím dodávat :-)

Sami můžete zkusit, jestli se najdete:

- hlava vysunutá dopředu, tzv. předsunutý krk, popř. ztuhlá šíje

- jedno rameno výš než druhé (pozůstatek tahání těžkých nákupů, malého dítěte na boku nebo už zmiňovaná kabelka)

- ramena schoulená dopředu, vyhrbená záda, odstáté lopatky

- vystrčený zadeček, páteř prohnutá v bedrech

Vhodně zvolený pohyb může pomoci tyto problémy řešit, nebo alespoň zmírnit. Důležité je uvědomit si, že tělo funguje jako celek a tak je třeba jej chápat - a věnovat se mu. Protože pokud si  na něm vybereme jen určitou část, která nás zrovna trápí (typicky např. ochablé břišní svaly), problém se neřeší, jen se přesouvá jinam.